Witold Lubiniecki - malarstwo

Wystawa malarstwa pt.: NASTROJE MORSKIE

Urodzony w 1940r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1964r. w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.

            Brał udział w 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Jugosławi, Holandii,,Szwecji, Włoszech. Zaprezentował 40 wystaw indywidualnych w kraju i w Niemczech.

Prace w zbiorach muzealnych :

Wielokrotnie honorowany artysta, jest m.in. laureatem nagrody w konkursie malarstwa marynistycznego w Fira di Ostelato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Jest też laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki, został trzykrotnie wyróżniony nagrodą wojewody słupskiego i Honorową Nagrodą Ambasadora Ustki w dziedzinie kultury. Witold Lubiniecki , był też stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Fascynacja morzem pochłonęła Go całkowicie. Stał się tytanem pracy. Inspiracji szuka nie tylko w Ustce, w której mieszka. Część prac Witolda Lubinieckiego to dokumentacja z żeglarskich wypraw artysty, odwiedził on bowiem Norwegię, Szwecję, Finlandię, Danię, Holandię, Francję, Niemcy, Włochy, Jugosławię i Tunezję. Przepłynął około 5 tysięcy mil morskich. Z drugiej zaś strony są one wyrazem fascynacji wodnym żywiołem, dziką i nieokiełznaną naturą. Zjawiska związane z morskim plenerem, jego życiem, odwiecznym trwaniem, ciągłymi przemianami stały się dla artysty głównym motywem, a nawet dotkliwym wewnętrznym imperatywem, który każe mu utrwalać w nowych kompozycjach ducha żywiołu, jakim jest ten ogrom wody łączący Ziemię i Niebo w jedną Boską Prawdę o Stworzeniu.

Kolejne wyprawy dalekomorskie kończą się zawsze dużą wystawą. Witold Lubiniecki stał się czołowym polskim marynistą, niezwykle cenionym w świecie artystycznym.

„...Witold Lubiniecki poznawał tkankę, strukturę i prawdę o "wielkiej wodzie" pływając po niej, wsłuchując się w jej organizm. Będąc pełen pokory wobec jej siły, przeżywając szczęśliwie na kruchych łódkach silne sztormy. Bliskość kontaktu, analityczny stosunek do zmienności i różnorodności przyrody Bałtyku przyniosły efekt w postaci zjawiskowości jego sztuki, wysublimowanego światła w obrazach...” pisze Marian Panek w Katalogu do wystawy pt. LOFOTY – NORWEGIA.