O galerii

Ta prywatna galeria została założona w 1991 r. przez Leonarda Kabacińskiego, który przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Koszalinie. Dzięki niemu koszalińskie BWA zyskało wysoką rangę wśród licznych instytucji spod tego znaku w Polsce, głównie zaś uznanie artystów. Swą kulturą i urokiem wywarł wpływ na wyjątkową atmosferę tamtego miejsca, które było domem sztuki i środowisk twórczych: spotykali się tam plastycy, architekci, aktorzy, muzycy i dziennikarze.

Międzynarodowe Spotkania Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach, które Leonard Kabaciński współtworzył, stanowią najjaśniejszą kartę powojennej historii Koszalina.

Od 1993 r. galerię prowadzi jego żona Jadwiga Kabacińska, która twórczo rozwinęła ideę męża, stała się nie tylko jego godną następczynią, ale naznaczyła ją własną osobowością – stwarzając prawdziwy salon sztuki. Odbywają się tu wystawy i spotkania autorskie artystów z całej Polski oraz z zagranicy.

Wystawiane tu były prace Stanisława Fijalkowskiego, Leszka Rózgi, Jana Dobkowskiego, Andrzeja Gieragi, Aleksandry Jachtomy, Erny Rosenstein, Mieta Olszewskiego, Czesława Tumielewicza, Andrzeja Klimczaka -Dobrzanieckiego, Elżbiety Kalinowskiej, Jana Rylkego, Piotra C. Kowalskiego, Anny Klimczak - Dobrzanieckiej, Stefana Sadowskiego, Zbigniewa Horbowego i wielu innych wybitnych twórców, którzy nobilitowali Galerię i dodawali jej prestiżu (patrz: Kalendarium wystaw).

Galeria służy również artystom rozpoczynającym swą drogę twórczą - stałym cyklem wystaw Promocja Młodych.

Wszyscy twórcy bywali na wernisażach, a bezpośredni kontakt z nimi był zawsze wydarzeniem dla miejscowego środowiska artystów, animatorów kultury i miłośników sztuki.

Galeria jest także miejscem spotkań tych, którzy tworzą, popularyzują i interesują się sztuką.

Za wartości, jakie Galeria na Piętrze wniosła w życie kulturalne Koszalina, została wyróżniona:

- medalem za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury i sztuki w 1995 r.

- medalem za zasługi w rozwoju miasta Koszalina w 1998 r.

- Nagrodą Główną - Srebrną Statuetką NIKE w dziedzinie KULTURY w konkursie Koszalińskie Nagrody ALLIANZ 2001 KULTURA - NAUKA - MEDIA za uczynienie z galerii miejsca wystaw, spotkań artystycznych i koncertów, popularyzację dzieł twórców krajowych i zagranicznych oraz PROMOCJĘ MŁODYCH, organizując im wystawy i dokumentując dokonania twórcze.

- Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina w 2006 r.

- Nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina w 2012 r.

Galeria poza działalnością wystawienniczą prowadzi sprzedaż dziel sztuki oraz materiałów do twórczości plastycznej.

Integralną częścią Galerii na Piętrze stała się Autorska Galeria Andrzeja Słowika, cenionego artysty, który od 1972 r. mieszka i tworzy w Koszalinie.

Dziedziny sztuki prezentowane w galerii: design, malarstwo, grafika, rysunek, fotografia, rzeźba, performance, environment.

W 2006 roku Galeria obchodziła 15-lecie swojej działalności (artykuł odnośnie tego wydarzenia: 15 lat Galerii na Piętrze), a pięć lat później z okazji dwudziestego jubileuszu miała miejsce wystawa pt.: Twarze Galerii 1991-2011.

Należy również zaznaczyć, iż w 2007 roku nastapiło uroczyste otwarcie Galerii w nowej siedzibie, uwieńczone wystawą pt.: Z Piętra na Parter.

 

Kurs rysunku i malarstwa

Kurs rysunku i malarstwa

Kursy dla młodzieży i dorosłych.

Andrzej Słowik

Andrzej Słowik

Galeria autorska Andrzeja Słowika. Malarstwo oraz techniki własne.

SKLEP DLA PLASTYKÓW

SKLEP DLA PLASTYKÓW

Materiały dla plastyków, oprawa obrazów, zamówienia indywidualne.