10 lutego 2023 - Koncert kompozytorski Macieja Fijałkowskiego

Serdecznie zapraszamy 10 lutego 2023 roku o godzinie 17.00 na koncert kompozytorski Macieja Fijałkowskiego.

Maciej Fijałkowski jest uczniem piątej klasy Liceum Muzycznego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Zaprezentuje w Galerii swój autorski program, na który składają się trzy utwory: "Landmarks" - stworzony w nurcie soundscape, "Site responsive music" -  działanie w nurcie site-specific oraz "Symbiosis" - elektroniczny utwór instalacyjny, tworzący abstrakcyjny pejzaż dźwiękowy.
Towarzyszyć mu będą: Jakub Bohdan (pianino preparowane) oraz Jan Łaznowski (nagłośnienie i realizacja przestrzenna).

 

I. „Landmarks” 

Soundscape composition to kierunek w muzyce elektronicznej wykorzystujący pejzaże dźwiękowe i nagrania terenowe jako materiał kompozycyjny. Z kolei site-specific to określenie na sztukę - nie tylko dźwiękową -, która jest w jakiś sposób dopasowana i zaprojektowana pod kątem miejsca prezentacji. „Landmarks” to cykl utworów łączących obie te konwencje; nagrany latem 2022 na polach otaczających Koszalin i inspirowany gatunkiem method ringing dopasowany jest w warstwie dźwiękowej do lokalnego pejzażu dźwiękowego - skale użyte we wszystkich utworach odpowiadają niezagospodarowanym przez przyrodę pasmom częstotliwości, co daje wrażenie wtapiania się dźwięków elektronicznych w otaczający je soundscape.

II.  „Site responsive music”  na pianino preparowane i elektronikę przestrzenną

   Site responsive to w pewnym sensie pochodna i rozszerzenie koncepcji site specific. Oprócz dopasowania sztuki do otoczenia zakłada wywoływanie w nim reakcji, które również oddziałują na odbiorcę. Skale, ale też pojedyncze dźwięki użyte w „Site responsive music” odpowiadają częstotliwościom rezonansowym Galerii, dzięki czemu uzyskiwane są dłuższe pogłosy, a barwa całości jest bardziej naturalna. 

   Pianino wykorzystane w utworze zostało spreparowane za pomocą gumowych klinów i folii aluminiowej, które modyfikują jego brzmienie. Warstwa elektroniczna zakomponowana jest w układzie przestrzennym, dlatego prosimy o swobodne poruszanie się po Galerii w trakcie wykonania.

   Partię pianina preparowanego wykona Jakub Bohdan.

III. „Symbiosis” 

Utwór instalacyjny na elektronikę tworzący abstrakcyjny, quasi-naturalny pejzaż dźwiękowy, który tworzy i eksploruje relacje pomiędzy głosami w przestrzeni.

Wykonawcy:

1. Jakub Bohdan (pianino prep.) - uczeń 4 klasy liceum muzycznego w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie wiolonczeli. Oprócz wielu osiągnięć na instrumencie głównym, również świetny pianista.

2. Jan Łaznowski (nagłośnienie i realizacja przestrzenna) - uczeń klasy dyplomowej w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w klasie altówki.

3. Maciej Fijalkowski (kompozycja i realizacja przestrzenna) - uczeń 5 klasy liceum muzycznego w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie skrzypiec.

 

Program koncertu (w kolejności prezentowania):

1. „Symbiosis” na elektronikę przestrzenną

2. „Site responsive music” na pianino preparowane i elektronikę przestrzenną

3. cykl „Landmarks"