
TYTUŁ: Pejzaż XXVI
AUTOR: Wieczorek Krzysztof
Krzysztof Wieczorek jest absolwentem Wydziału Grafiki łódzkiej PWSSP. Dyplom otrzymał w Pracowni Technik Metalowych prof. Leszka Rózgi w 1977 roku. Uprawia grafikę warsztatową, projektową, malarstwo i collage. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów graficznych, m.in.: I nagrody oraz medalu na VIII Międzynarodowym Biennale Sztuki w Madrycie (1982), nagrody specjalnej na VIII Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Łodzi (1983), III nagrody na Konkursie Graficznym im. Aleksandra Raka w Katowicach (1985). Uczestniczył w ponad 70 wystawach zbiorowych, środowiskowych, prezentacjach sztuki polskiej poza granicami kraju oraz w wystawach indywidualnych.

TYTUŁ: kwadrat x2
AUTOR: Podgórski Rafał
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego w 2009 roku. W okresie gdańskim, organizuje wiele inicjatyw artystycznych, m.in. intermedialne wystąpienia audio-wizualne, czy wystawy malarstwa. Organizuje swój warsztat w fundacji „Wspólnota Gdańska”. Wchodzi w skład „Gdańskiego Klubu Pejzażystów”, wystawiając swoje dzieła w wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Od 2011 roku zostaje asystentem w pracowni rysunku prof. nadzw. dr hab. Elżbiety Kalinowskiej-Motkowicz w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. W między czasie organizuje wiele wystaw indywidualnych i bierze udział w zbiorowych. Organizuje warsztaty studenckie i patronuje studenckiemu kołu naukowemu.
W 2015 roku broni tytuł doktora sztuki na Wydziale Malartwa ASP w Gdańsku.
Współpracuje z „Galerią na Piętrze”, kuratoruje wystawom organizowanym w środowisku lokalnym. Zakłada prywatne studio graficzne Atelier Miniatura. Czynnie przykłada się do rozwoju edukacji artystycznej w regionie koszalińskim.
W sztuce podejmuje wiele wątków artystycznych. Interesuje się pojęciem wirtualności i symulacji, syntestezji, sztuką wschodu, gestu, pejzażem w ujęciu tradycji malarstwa europejskiego, pojęciami tożsamości architektury, świętą geometrią, pochodzeniem liczby, strukturalizmem, semiotyką, sztuką procesualną, oraz wieloma innymi.
Uprawia sztukę w wielu gatunkach, począwszy od malarstwa sztulowego, ściennego, grafiki digitalnej, sitodruku, litografii, fotografii analogowej, rysunku, instalacji, wideoartu. Tworzy na pograniczu spekulatywnych procesów projektowania obrazu. Nie godzi się na kompromis w sztuce.

TYTUŁ: Do ślubu
AUTOR: Tumielewicz Czesław
Urodzony w 1942 w Lidzie w rodzinie ziemiańskiej. Studia w Poznaniu i Gdańsku w zakresie grafiki artystycznej, malarstwa i architektury.
W latach 1975 - 2000 prowadził pracownię litografii i linorytu. Obecnie kieruje pracownią druku wypukłego.
W latach 1990 - 2002 stał na czele Katedry Grafiki Artystycznej w Gdańsku.
Laureat wielu nagród i wyróżnień: stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1981 roku, nagrody miasta Gdańska w dziedzinie kultury w 1977 roku, I nagrody w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Sztuki w Sopocie w 1974 roku. Uprawia swego rodzaju "magiczny realizm".

TYTUŁ: Mr Silence III
AUTOR: Nowak Paweł
Urodzony w 1956 r. w Aleksandrowie Kujawskim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na kierunku malarstwa w Pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego odbył w latach 1979-1986. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Międzyplanetarnego Stowarzyszenia istot żywych UNDERGOUND.
Tworzy subtelne, bajeczne grafiki i poetyckie, radosne pastele. Tworzy również we własnej technice "malarstwo reliefowe w papierze".

TYTUŁ: Zielony stół
AUTOR: Słowik Andrzej
Urodził się w 1943 roku w Ejszyszkach koło Wilna. Zmarł 25 kwietnia 2016 roku w Koszalinie.
Studia artystyczne ukończył w Gdańsku w 1969 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, otrzymując dyplom w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej.
W Koszalinie mieszkał i tworzył od 1972 roku.
Dziedziny twórczości Andrzeja Słowika:
- malarstwo sztalugowe i architektoniczne,
- kompozycje w technikach własnych /Czarne skrzynki, Okna, Kaszty i inne /
- performance,
- instalacje,
- ceramika artystyczna.
Brał czynny udział w życiu artystycznym Środkowego Wybrzeża. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach malarskich.
„Miłość człowieka do człowieka” to Jego ulubiona maksyma, którą sam często powtarzał.
Był organizatorem i uczestnikiem licznych wystaw, bardzo wielu plenerów malarskich, inicjatorem wielu cennych działań artystycznych.
Przygotował ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami, w wielu miejscach na globie ziemskim. A wystaw zbiorowych, w których uczestniczył nie potrafi po prostu zliczyć, gdyż było ich tak wiele.
W 2012 r. zaprojektował nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta osobom zaangażowanym w działania w sferze kultury pt. "ZŁOTE PIÓRKO PEGAZA".
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Jubileusz 70 urodzin Andrzeja Słowika"
Zobacz artykuł Marii Ulickiej "Siedemdziesiątka Andrzeja Słowika"
Plener malarski w Ramlewie 2011
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Paleta w kolorze złota"
Zobacz wywiad Piotra Pawłowskiego z Andrzjem Słowikiem "W najbliższym wolnym terminie"
Zobacz wywiad Ryszarda Ulickiego z Andrzejem Słowikiem
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Jubileuszowe abstrakcje"

TYTUŁ: Grudzień 1985
AUTOR: Rózga Leszek
Uprawia rysunek, malarstwo i grafikę warsztatową, początkowo monotypię, później - ze względu na zamiłowanie do precyzyjnego rysunku - akwafortę, także akwatintę i suchą igłę.
Urodził się w 1924 w Zgierzu. Prywatne studia malarstwa i rysunku odbył u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów: Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera, Ludwika Tyrowicza i Władysława Strzemińskiego. W 1952 na skutek likwidacji Wydziału Plastyki Przestrzennej PWSSP w Łodzi, przeniósł się na Wydział Grafiki Propagandowej PWSSP w Katowicach - filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tam studiował malarstwo u Pomorskiego i grafikę książkową u Góreckiego. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954. W 1958 został członkiem grupy "Piąte Koło". W 1960 rozpoczął pracę nad cyklem graficznym Rudery, kontynuowanym do 1963. Od 1961 powstawały grafiki z cyklu Relikty, realizowane do 1964. W 1967 Rózga rozpoczął zajęcia dydaktyczne z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Wraz ze Stanisławem Fijałkowskim i Romanem Artymowskim zorganizował w 1971 w łódzkiej uczelni Wydział Grafiki. Został docentem i kierownikiem pracowni wklęsłodruku oraz prodziekanem nowopowstałego wydziału (do 1979), a w 1975 objął kierownictwo Katedry Grafiki Warsztatowej (do 1983). Na życzenie studentów prowadził również zajęcia z rysunku w nowopowstałej pracowni rysunku. W 1979 otrzymał tytuł profesora łódzkiej uczelni. W 1994 zakończył pracę dydaktyczną w PWSSP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

TYTUŁ: Bez tytułu
AUTOR: Grabowska Greta
Urodzona w 1965 r. w Koszalinie..
Absolwentka Architektury Wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Zbigniewa Parandowskiego. Mieszka i tworzy w Koszalinie.
Od lat zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz, a jednocześnie uprawia tzw. sztukę czystą. Jej prace wystawiane były w wielu galeriach krajowych i zagranicznych, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie, Niemczech, Danii.
Twórczość Grety Grabowskiej wyrasta z jej dwóch największych pasji: architektury i papieru. „Pracuję w papierze, na papierze, z papierem. Ot takie papierowe szaleństwo. (...) To, co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Papiery są delikatne jak liście, a czasem chropowate jak kora...”.
Dominującą formę jej wypowiedzi artystycznej stanowią kolaże z pogniecionych i porozrywanych kawałków gazet, papieru czerpanego, kartonów, bibuły japońskiej, chińskiego jedwabnego papieru. Gniecione papiery najczęściej uzupełnione są rysunkiem węglem, kredą, pastelami. Wszystko utrzymane w monochromatycznej gamie, syntetycznej formie, zgodnie z zasadą: maksimum wyrazu poprzez minimum środków. Niektóre prace są bardziej figuratywne, możemy wręcz rozpoznać przedstawiane miejsca, inne niemal zupełnie abstrakcyjne.
Jak pisze Andrzej Konieczny, „Jej prace wyrastają z rysunku, oparte są na rzetelnej konstrukcji, przełamanej plamą. W architektoniczną sieć rysunku, wrzuca (...) malarsko spreparowaną materię. Przestrzeń, światło i cień, elementy komponujące obraz, ustawia przy pomocy dużych płaszczyzn, zagęszczając je kreską, czy wklejając mniejsze elementy.”
Dzieli czas między architekturę a pozyskiwanie papierów dla sztuki. Owe papiery, to tworzywo Grety, jej własna technika kształtowania obrazu, poprzez który pragnie się twórczo wypowiedzieć.
„Moje prace są ani radosne, ani ponure. Jak w życiu nic nie jest ani złe, ani dobre – taka próba klasyfikacji jest irracjonalna. W odniesieniu do sztuki – szczególnie.”
Fotorelacja z wernisażu Grety Grabowskiej "Kontury tracą ostrość" w 2012 roku.
Fotorelacja z wystawy Grety Grabowskiej "Koszalin-Koeslin-Teraz" w 2020 roku

TYTUŁ: Przyciąganie nieziemskie
AUTOR: Słowik Andrzej
Urodził się w 1943 roku w Ejszyszkach koło Wilna. Zmarł 25 kwietnia 2016 roku w Koszalinie.
Studia artystyczne ukończył w Gdańsku w 1969 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, otrzymując dyplom w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej.
W Koszalinie mieszkał i tworzył od 1972 roku.
Dziedziny twórczości Andrzeja Słowika:
- malarstwo sztalugowe i architektoniczne,
- kompozycje w technikach własnych /Czarne skrzynki, Okna, Kaszty i inne /
- performance,
- instalacje,
- ceramika artystyczna.
Brał czynny udział w życiu artystycznym Środkowego Wybrzeża. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach malarskich.
„Miłość człowieka do człowieka” to Jego ulubiona maksyma, którą sam często powtarzał.
Był organizatorem i uczestnikiem licznych wystaw, bardzo wielu plenerów malarskich, inicjatorem wielu cennych działań artystycznych.
Przygotował ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami, w wielu miejscach na globie ziemskim. A wystaw zbiorowych, w których uczestniczył nie potrafi po prostu zliczyć, gdyż było ich tak wiele.
W 2012 r. zaprojektował nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta osobom zaangażowanym w działania w sferze kultury pt. "ZŁOTE PIÓRKO PEGAZA".
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Jubileusz 70 urodzin Andrzeja Słowika"
Zobacz artykuł Marii Ulickiej "Siedemdziesiątka Andrzeja Słowika"
Plener malarski w Ramlewie 2011
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Paleta w kolorze złota"
Zobacz wywiad Piotra Pawłowskiego z Andrzjem Słowikiem "W najbliższym wolnym terminie"
Zobacz wywiad Ryszarda Ulickiego z Andrzejem Słowikiem
Zobacz artykuł Anny Mosiewicz "Jubileuszowe abstrakcje"

TYTUŁ: Bez tytułu
AUTOR: Grabowska Greta
Urodzona w 1965 r. w Koszalinie..
Absolwentka Architektury Wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Zbigniewa Parandowskiego. Mieszka i tworzy w Koszalinie.
Od lat zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz, a jednocześnie uprawia tzw. sztukę czystą. Jej prace wystawiane były w wielu galeriach krajowych i zagranicznych, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie, Niemczech, Danii.
Twórczość Grety Grabowskiej wyrasta z jej dwóch największych pasji: architektury i papieru. „Pracuję w papierze, na papierze, z papierem. Ot takie papierowe szaleństwo. (...) To, co w papierze urzeka, to szorstkość i delikatność zarazem. Papiery są delikatne jak liście, a czasem chropowate jak kora...”.
Dominującą formę jej wypowiedzi artystycznej stanowią kolaże z pogniecionych i porozrywanych kawałków gazet, papieru czerpanego, kartonów, bibuły japońskiej, chińskiego jedwabnego papieru. Gniecione papiery najczęściej uzupełnione są rysunkiem węglem, kredą, pastelami. Wszystko utrzymane w monochromatycznej gamie, syntetycznej formie, zgodnie z zasadą: maksimum wyrazu poprzez minimum środków. Niektóre prace są bardziej figuratywne, możemy wręcz rozpoznać przedstawiane miejsca, inne niemal zupełnie abstrakcyjne.
Jak pisze Andrzej Konieczny, „Jej prace wyrastają z rysunku, oparte są na rzetelnej konstrukcji, przełamanej plamą. W architektoniczną sieć rysunku, wrzuca (...) malarsko spreparowaną materię. Przestrzeń, światło i cień, elementy komponujące obraz, ustawia przy pomocy dużych płaszczyzn, zagęszczając je kreską, czy wklejając mniejsze elementy.”
Dzieli czas między architekturę a pozyskiwanie papierów dla sztuki. Owe papiery, to tworzywo Grety, jej własna technika kształtowania obrazu, poprzez który pragnie się twórczo wypowiedzieć.
„Moje prace są ani radosne, ani ponure. Jak w życiu nic nie jest ani złe, ani dobre – taka próba klasyfikacji jest irracjonalna. W odniesieniu do sztuki – szczególnie.”
Fotorelacja z wernisażu Grety Grabowskiej "Kontury tracą ostrość" w 2012 roku.
Fotorelacja z wystawy Grety Grabowskiej "Koszalin-Koeslin-Teraz" w 2020 roku