Złote piórko pegaza

„Przyjaciel Kultury” :

ZŁOTE PIÓRKO PEGAZA w Koszalinie


W 2012 r. został po raz pierwszy wybrany w Koszalinie "Przyjaciel Kultury".

Propozycję tego tytułu wniosła Kapituła Nagród Prezydenta Miasta i corocznie wyróżniane nim będą osoby zaangażowane w działania
w sferze kultury: mecenasi, sponsorzy, osoby wspierające i przychylne artystom, instytucjom kultury, organizatorom imprez. 

Laureaci tego wyróżnienia będą honorowani specjalnie w tym celu wykonanym przez plastyka artystę Andrzeja Słowika" Złotym Piórkiem Pegaza "- dziełem z serii jego "czarnych skrzynek".
Skąd ta jakże intrygująca nazwa nagrody? Przypominamy w wielkim skrócie, że PEGAZ to dobrze znany artystom przepiękny biały i w dodatku skrzydlaty koń, symbol talentu i twórczego polotu. Podobno po wielu przygodach odnalazł swoje miejsce na górze Helikon, a więc tam, gdzie miały swą siedzibę Muzy opiekujących się nauką i sztuką. Był ich ulubieńcem, ponieważ jednym uderzeniem kopyta dobył z ziemi źródło o cudownej wodzie. Kto ją pił, ten szybko rozwijał swój talent .Ta twórcza działalność Pegaza długo służyła Zeusowi, który - w uznaniu zasług - przemienił go w gwiezdną konstelację. Mitologia mówi, że podczas tego wydarzenia Pegaz zgubił jedno, małe piórko, które spadło w okolicy miasta Tars.

My wiemy, że było inaczej: to piórko musiało spaść w okolicy Koszalina. Znalazł je przecież Andrzej Słowik i uczynił z niego dzieło, które podczas dorocznej GALI KULTURY w Koszalinie otrzyma "Przyjaciel Kultury". Tytułem tym zostanie uhonorowany laureat nagrody, czyli człowiek dbający o rozwój zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta, wspierający działania w zakresie kultury, przychylny różnorodnym projektom, wydarzeniom i przedsięwzięciom w tej dziedzinie.